Približne 20 miliónov barelov iránskej ropy, ktoré stojí na čínskych brehoch v severovýchodnom prístave Dalian počas posledných šiestich mesiacov, sa teraz javí ako uviaznuté, keď Spojené štáty tvrdia svoj postoj k dovozu surovej ropy z Teheránu.

těžba
 
Irán poslal ropu do Číny, jej najväčšieho zákazníka, pred opätovným zavedením sankcií v USA v novembri minulého roka, pretože hľadal alternatívne sklady pre nevybavené zásoby ropy doma.
 
Olej je v prístave držaný v tzv. Viazaných skladovacích cisternách, čo znamená, že zatiaľ nemá jasné čínske zvyky. Napriek šesťmesačnej výnimke na začiatku mája, ktorá umožnila Číne pokračovať v niektorých iránskych dovozoch, údaje o lodnej doprave ukazujú, že málo z tejto ropy sa presunulo.
 
Obchodníci a rafinérske zdroje poukázali na neistotu, pokiaľ ide o podmienky oslobodenia od dane, a uviedli, že nezávislí rafinérii neboli schopní zabezpečiť platobné alebo poistné kanály, zatiaľ čo štátni rafinérii sa snažili nájsť plavidlá.
 
Budúcnosť ropy, ktorá má v súčasnej hodnote viac ako 1 miliardu USD v bežných cenách, sa stala ešte nejasnou po tom, čo Washington minulý týždeň zvýšil svoj tlak na Irán, pričom povedal, že ukončenie všetkých výnimiek z sankcií na začiatku mája.
 
„Žiadna zodpovedná čínska spoločnosť s medzinárodnou angažovanosťou nebude mať nič spoločné s iránskou ropou, pokiaľ ju čínska vláda výslovne nehovorí,“ povedal Tilak Doshi z poradenstva pre olej a plyn Muse, Stancil & Co v Singapure.
 
Irán predtým skladoval ropu v roku 2014 v Dalian počas posledného kola sankcií, ktoré boli neskôr predané kupujúcim v Južnej Kórei a Indii.
 
Čína minulý týždeň formálne sťažovala USA na jednostranné sankcie voči Iránu, ale americkí predstavitelia vyhlásili, že Washington neuvažuje o ďalšom krátkodobom odpustení alebo o ukončení obdobia.

barel
 
20 miliónov barelov sa rovná približne mesačnej hodnote čínskeho dovozu z Iránu za posledných šesť mesiacov, čo je približne dva dni celkového dovozu krajiny.
 
Irán hovorí, že bude naďalej vyvážať ropu v rozpore s americkými sankciami.
 
Vedúci predstaviteľ Národnej iránskej tankerovej spoločnosti (NITC), ktorý hovoril za podmienky anonymity, povedal agentúre Reuters: „Budeme pokračovať v predaji našej ropy.“
 
"Irán je teraz zúfalý a bude jednať s kýmkoľvek so strmými zľavami, pokiaľ sa nejako zaplatia," povedal Doshi.
 
Podľa analytika lode v Refinitive sa presunula iránska ropa odoslaná do Dalian.
 
Dan, supertanker vo vlastníctve NITC presunul 2 milióny barelov ropy z Dalian viac ako 1 000 km (620 míľ) na juh do terminálu ropy Ningbo Shi Hua v marci podľa údajov Refinitiv.
 
Ningbo je domovom rafinérie Sinopec v Zhenhai, jednej z najväčších ropných elektrární v krajine s kapacitou 500 000 barelov denne a špičkovým spracovateľom iránskej ropy.