Patria medzi zaniknuté meny. Zdobia zbierky numizmatikov a obrázkové katalógy. V Európe dnes platíme najmladšou menou na svete – eurom, Amerika si vystačí s dolárom, najľudnatejšia krajina sveta Čína používa jüan…

mince.jpg

História peňazí
Prvé peniaze sa objavili asi pred 11-tisíc rokmi a mali podobu poľnohospodárskych produktov. Ľudia si medzi sebou vymieňali nielen plodiny a zvieratá, ale aj kožušiny a rôzne ozdobné predmety. Tento spôsob “platenia” sa do celého sveta rozšíril z údolia riek Eufrat a Tigris. Ľudia si však postupne uvedomovali, že všetky ponúkané tovary majú rozdielnu hodnotu a preto treba cenu nejako zjednotiť. A tak nastúpili kúsky kovov, s ktorými sa lepšie "počítalo" aj cestovalo.
Viete, čo je to biatec?
Mince sa prvý raz objavili v Lýdii (dnešné Turecko) a zdokonalili ich starovekí Gréci. Na našom území sa objavili prvé peniaze spolu s Keltmi. Mincami sa u nás platilo už v 4. storočí pred .n.l. Jedno z najvýznamnejších platidiel tej doby boli mince biatec. Tie sa dodnes považujú za európsky unikát a podľa jednej z teórií predstavovali všeobecné platidlo ako dnešné euro.

čas jsou peníze.jpg

Zaniknuté meny

Mnohé národné meny zanikli vstupom danej krajiny do eurozóny a prijatím jednotného eura. Jednou z najstarších mien bol holandský gulden, ktorý bol menovou jednotkou Holandska od 13. storočia do roku 2002, kedy bol nahradený eurom. Francúzsky frank prvýkrát zaviedol kráľ Ján II. Dobrý v roku 1360. Názov meny je odvodený od latinského nápisu na minciach: Johannes Dei Gratia Francorum Rex ( Ján, z milosti Božej kráľ Frankov). Drachma bola názvom až troch novovekých gréckych mien. Prvá bola uvedená v roku 1832 a posledná bola nahradená eurom v roku 2003. Lírami sa platilo v Talianku, San Marine, vo Vatikáne a na Malte. Slovinský toliar bol do 31. decembra 2006 menovou jednotkou Slovinska. Delil sa na 100 stotiniek a na každej z mincí bol vyobrazený živočích žijúci na Slovinsku.
Najkrajšie peniaze na svete majú Ukrajinci
Áno, aj peniaze majú svoju kráľovnú krásy. Rebríček najkrajších valút vzniká každoročne vo Švajčiarsku, kde odborníci  dekorujú najkrajšie peniaze sveta. V roku 2013 sa na prvom mieste ocitla ukrajinská hrivna. Zaujímavosťou je, že tejto mene patrilo prvenstvo už aj v roku v roku 2008. Druhou najkrajšou valutou sa stal austrálsky dolár, na treťom mieste je euro. Na štvrtom mieste je bulharský leva a americkému doláru sa ušlo 5. miesto.